گروه ی - رجانیوز، به جرات می‌توان گفت یکی از بنیادی‌ترین و محوری‌ترین الگوهای معاصر امام خمینی در روزگار جوانی، شهید آیت‌الله سیدحسن مدرس بود که به عنوان برجسته‌ترین استکبارستیز و استعمارگریز عصر رضاشاه شناخته می‌شود. طراز اولی که عمر خود را در مبارزه با استبداد و استعمار گذراند و پس از تحمل قریب ده سال تبعید رضاشاهی در خواف و کاشمر، سرانجام در دهم آذرماه 1316 به دستور رضاشاه و به دست نیروهای نظمیه او به شهادت رسید. راه مدرس اما با شهادت او از میان نرفت.

امام خمینی به کرات از مقابله شهید مدرس با خودکامگی رضاشاهی و نفوذ بیگانگان، برای الگوگیری ون شیعه نام برده است. یکی از اثرگذارترین این بیانات، در مراسم ختم فرزند ارشدشان، حاج‌سیدمصطفی خمینی، و در جمع ون و طلاب و ایرانیان مقیم عراق ایراد شد. امام در این مراسم که در مسجد شیخ انصاری نجف برگزار شده بود، سخنانی پیرامون قدرت و جایگاه ت راندند و در میانه آن، خاطرات خودشان از شهید مدرس را بر زبان آوردند:
مرحوم مدرس رحمه‌الله، خوب من ایشان را هم دیده بودم. این هم یکی از اشخاصی بود که در مقابل ظلم ایستاد؛ در مقابل ظلم آن مرد سیاهکوهی، آن رضاخان قلدر ایستاد و در مجلس بود. ایشان را به عنوان طراز اول علما فرستادند به تهران و ایشان با گاری آمد تهران. از قراری که آدم موثقی نقل می‏کرد، ایشان یک گاری آنجا خریده بود و اسبش را گاهی خودش می‏راند، تا آمد به تهران. آنجا هم یک خانه مختصری اجاره کرد و من منزل ایشان مکرر رفتم؛ خدمت ایشان رضوان‌الله‌علیه مکرر رسیدم. ایشان به عنوان طراز اول آمد لکن طراز اول که اصلا از اول موضوعش منتفی شد. بعد ایشان وکیل می‌شد. هر وقت هم که ایشان وکیل می‏خواست بشود، وکیل اول در تهران، وکیل اول مدرس بود. ایشان در مقابل ظلم، تنها می‌‏ایستاد و صحبت می‌کرد و اشخاص دیگری از قبیل ملک‌الشعرا و دیگران همه دنبال او بودند اما او بود که می‌‏ایستاد و برخلاف ظلم، برخلاف تعدیات آن شخص صحبت می‌کرد.

ادامه مطلب

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها